Kasım 1, 2020

Uykuya Kolayca Dalmak ve Daha İyi Uyumak İçin Neler Yapılabilir?

Psikolojik sağlığın, iyi hissetmenin, gün içinde verimli ve enerjik olmanın en önemli faktörlerinden biri kaliteli gece uykusudur. Uykuya dalmakta zorluk çekmek ve uykusuz kalmak günlük hayatınızı, zihinsel ve fiziksel sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Uykuya Dalmakta Zorlananların Deneyebileceği Bazı Teknikler:

 • Proteinler enerji verirken, karbonhidrat içeren besinler sakinleştirir. Uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız, uyku saatinizden en az 3 saat önce protein içeren gıdalar tüketmemeye özen gösterin.

 

 • Vücudumuz yiyecekleri sindirirken, uyanıklığı arttırır. Bu nedenle yemek saatlerinizi düzenli hale getirmek çok önemlidir. Akşam yemeği porsiyonlarınızı küçültün ve akşam yemeğinizi yatmadan 3-4 saat önce yediğinizden emin olun.

 

 • Geç saatlerde alkol tüketmekten kaçının. Ilık süt, papatya ya da ginseng içeren sıcak bitki çayları sakinleştirir ve vücudunuzu uykuya geçişe hazırlar.

 

 • Kaslarınızı gevşetmek için yapacağınız egzersizler, uykusuzluğa yönelik en iyi tekniklerden biridir. Bu egzersizi uygulamak için dikkatinizi belirli bir kas grubuna odaklayın (örneğin kollar). 5-7 saniye boyunca bu kaslarınızı iyice gerin, ardından 15-20 saniye serbest bırakın ve kaslarınızı rahatlatın.  Bu egzersizi diğer kas gruplarınız ile tekrarlayın.

 

 • Uyku problemi için kullanabileceğiniz diğer teknik ise nefes egzersizleridir. Nefes egzersizini uygulamak için 5 derin nefes alın. Nefesinizi sayarken kendinize “Giderek daha rahat ve huzurlu oluyorum. Yavaş yavaş uykuya dalıyorum. ” deyin ve bu sözlere odaklanın. Eğer gece uyanırsanız, hemen derin bir nefes alın ve kendinize, “Yakında tekrar uyuyacağım” deyin.

 

 • Ilık bir banyo yapmak bedeninizi rahatlatır ve zihninizi sakinleştirir. Uyku saatiniz yaklaşırken ılık bir banyo ile bedeninizi ve zihninizi uykuya hazırlayın.

 

 • Sadece uykulu hissettiğinizde yatağa gidin. Yatağa girdikten sonra saate bakmamaya çalışın. Eğer uyuyamıyorsanız ve bu sizi huzursuz ediyorsa kalkın, yatağınızdan çıkın, başka bir odaya gidin ve başka bir aktivite yapın (örneğin kitap okuyun veya yatıştırıcı bir müzik dinleyin). Uykulu hissetmeye başladığınızda yatağınıza geri dönün. Buradaki temel amaç, yatağınızı uykusuzlukla değil, uykuyla ilişkilendirmektir.

 

 • Vücudunuz bitkin ama zihninsel aktiviteniz yoğunsa ve zihninizden geçen düşünceler yüzünden uyuyamıyorsanız alfabetik sırayla ülkeleri, ağaçları, çiçekleri, yiyecekleri, filmleri, hayvanları ve benzerlerini listeleyerek zihninizden saymaya çalışın. 

 

 • Küçük bir fırçayla uzun bir duvarı boyadığınızı hayal edin. Boyayı sürerken vuruşlarınızı sayın.

 

 • Saatinizi yatağınızdan uzağa konumlandırın. Bu durum, saatleri saymanızı ve uykunuz gelmediği takdirde stres yaşamanızı engelleyecektir. Özellikle sabah erken kalkmanız gerekiyorsa, bu bir sorun olabilir. Saate bakmamak; 2 ya da 3 saat içinde kalkmanız gerektiğini ve şimdi uyumanın bir anlamı olmadığını düşünmenizi engeller.

 

 • Eğer uyuyamıyorsanız, kalkın ve aklınızdan geçen her şeyi yazın. Yazacağınız içerik; zihninizden geçen herhangi bir düşünce, fikir ya da imgeyi içerebilir. Uyuyamama konusundaki duygularınızı da içerebilir. Bazen, zihniniz tüm düşüncelerden temizlendiğinde uyku çok daha kolay gelir. 

 

 • Ne kadar uyuduğunuza bakmaksızın her sabah aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Bu, vücudunuzun doğal ritmini geri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Sabahları çok geç saate kadar uyumaktan kaçının. Ayrıca, gün içinde uyumamaya da dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.