Ekim 23, 2020

Sınırlarımızı Nasıl Koruyabiliriz?

Sınırlar; sağlıklı ilişkilerin temelini ve özsaygıyı oluşturan önemli bir unsurdur. Sınırlar; siz ve diğerleri arasında sağlıklı bir ayrılık (fiziksel ve duygusal) oluşturur. Sınırlar; kendi kişisel alanınıza ve mahremiyetinize, kendi duygularınıza, düşüncelerinize, ihtiyaçlarınıza ve fikirlerinize sahip olmanızı sağlar. Sınırlar; başka birinin veya başka birinin olmanızı istediği kişinin uzantısı olmaktansa, kendiniz olmanıza izin verirler.

 Net, tutarlı sınırlar ve beklentilerle büyümediyseniz, muhtemelen sınırlarınızı koruma konusunda başarısız olursunuz. Kendinize ne istediğinizi veya neye ihtiyacınız olduğunu sorduğunuzda, kendinizi suçlu veya haksız hissedebilirsiniz. Sınır koyamama konusunda en yaygın sebeplerden biri çatışma korkusudur. İnsanları üzmek ya da kızdırmak istemezsiniz, bu yüzden kendi ihtiyaçlarınızdan vazgeçer ve alttan alırsınız. Ancak sınırlarla ilgili olumsuz inançlarınızı çözebilir ve kendinizi suçlu hissetmeden sınır koymayı öğrenebilirsiniz. 

 Bir sınır belirlemeden önce, ne istediğiniz ve bunun neden önemli olduğu konusunda gerçekten net olmanız gerekir. Bu, ihtiyaçlarınızı net bir şekilde iletmenize ve durum zorlaşsa bile rotanızı korumanıza yardımcı olacaktır. Bir sınır koymaya hazırlanırken, tam olarak ne istediğinizi ve nedenini yazmanız yararlı olabilir. Bazı insanlar için senaryo yazmak, söyleyeceklerini ve yapacaklarını prova etmek kaygıları azaltma konusunda etkilidir.

 

 Sınırınızı aşırı açıklamalarda, gerekçelerde veya özürlerde ifade ederseniz, vermek istediğiniz mesajı karmaşıklaştırırsınız. Lütfen, aşağıdaki iki ifade arasındaki farka dikkat edin:

“Üzgünüm ama önümüzdeki Cumartesi günü çalışamayacağım.”

“Gerçekten üzgünüm ama cumartesi günü çalışamam. Gerçekten istiyorum, ama oğlumun son basketbol maçı var. Onun için orada olmam gerektiğini hissediyorum. Sana çalışabileceğimi söylediğimi biliyorum ama maçı unuttum. Umarım bana kızmamışsındır. Bu tür şeyleri takvimime eklemem gerektiğini biliyorum. Ne kadar unutkanım!”

İkinci örnek, hayır demenin sizin için yanlış olduğu fikrini pekiştirir niteliktedir. Bunun yerine, söylemek  istediklerinizi basit tutun ve ne istediğinizi / neye ihtiyacınız olduğunu sormaya hakkınız olduğunu unutmayın. Bunu çeşitli bahanelerle ve “iyi” bir sebeple gerekçelendirmek zorunda değilsiniz.

 

Sınır koymaya başladığınızda, bazı insanlar size olumsuz tepkiler verebilir. Bu kişiler genellikle sınırlarınızın eksikliğinden yararlanan kişilerdir, bu yüzden değişmenizi istemezler. Bazı insanların bu yeni davranışınıza alışmak için zamana ihtiyacı olabilir. Bazı kişiler ise, sizi sınır koymaktan uzaklaştırmak ve manipüle etmek için öfkeli tutumlar sergileyebilirler. Sınırlarınız karşı tarafta öfke veya direnç uyandırsa bile, bu durum sınır belirlememeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu, yardım istemeniz ve kendinizi güvende tutmak için adım atmanız gerektiği anlamına gelir (örneğin tehdit edici, saldırgan veya tutarsız bir kişiyle olmamak). İnsanların koyduğunuz sınırlara direnmesi, sınır koymaya ihtiyaç duyduğunuzun kanıtı niteliğindedir. Başkalarının sınırlarınıza nasıl tepki vereceğinden siz sorumlu değilsiniz. Onları daha iyi hissettirmek ya da eylemlerinin sonuçları için sorumluluk almak zorunda değilsiniz. Siz yalnızca, kendi duygu ve eylemlerinizden sorumlusunuz. Koymak istediğiniz sınırlarda, başkalarını kontrol etme veya cezalandırma girişimi olmamalıdır. Sınır koymak, bir tür öz bakımdır. Yalnızca kendi iyiliğiniz için yaptığınız bir şeydir (başkaları fayda görse de). Sınırlar, sizi istemediğiniz şeyleri yapmaktan, aşırı çalışmaktan, bunalmış hissetmekten, fiziksel ve duygusal taciz veya zarardan korur.

Sınır koymaya yeni başlıyorsanız, kendinizi suçlu, bencil, kaba vb. hissedebilirsiniz. Bunun nedeni yanlış bir şey yapıyor olmaktan değil, yeni bir şey yapıyor olmaktan kaynaklanır. Sınır koymak, bu tutumdan vazgeçmediğiniz sürece giderek daha da kolay hale gelecek ve hayatınızı olumlu yönde değiştirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.