Eylül 16, 2020

Neye İhtiyacınız Olduğunu Biliyor Musunuz?

Zamanımızın çoğunu günlük hayatın temposu ve stresi içerisinde geçiriyoruz. İş yoğunluğu, sorumluluklar, ev işleri, sosyal hayatın temposu derken hafta sonlarımızı nasıl değerlendireceğimiz bile çoğu zaman planlanmış oluyor.

 

Tatil günlerimizi verimli geçirmek adına çeşitli etkinliklere katılma, hobilerimize zaman ayırma,  çalışma hayatı nedeni ile ertelediğimiz işleri yapma, ailemizle ve arkadaşlarımızla vakit geçirme, sosyal medyada zaman öldürme gibi aktivitelerle dolduruyoruz. Tüm bunlar hayatımızın bir parçası, hepsi gerekli, hepsi motive edici. Tüm bunları yapıyoruz ama kendimize yatırım yapmayı, iç sesimizi dinlemeyi çoğu zaman atlıyoruz ve hayatın içinde kaybolup gidiyoruz.

 

Durup dinlenmeye, gerçekten kendimiz için bir şeyler yapmaya, iç sesimize odaklanmaya zamanımız kalmadığı gibi, çevremizdeki uyarıcıların yoğunluğu dikkatimizi sürekli dağıtıyor ve dinlenmenin, durup düşünmenin, ne istediğimize odaklanmanın en temel ihtiyaçlarımızdan biri olduğunu fark edemiyoruz.  Aslında herkes görmezden geldiği bu temel ihtiyacının içten içe farkında ama halının altına süpürmek daha kolay geliyor. Çoğu kişi, günlük hayatın temposunda kendini dinlemeye ve ne istediğini bilmeye fırsat bulamadığını söyleyip duruyor ama bu ihtiyaca yönelik bir adım atmıyor. “Ne istiyorum? Beni neler mutlu eder?” soruları yanıt bulamadan bir ömür koşuşturma içinde geçip gidiyor. Kimi insanlarsa yapmak istediklerinin bilincinde olmakla birlikte, hedeflerini gerçekleştirmek için bir türlü fırsat bulamamaktan yakınıyorlar.

 

Hayır demek istiyorlar, ama diyemiyorlar. Hayatlarında bir değişim istiyorlar, ama kendi ihtiyaçları hep ikinci planda olduğu için buna zaman ayıramıyorlar. Kendilerini, günü kurtarmak için hoşlanmadıkları şeyleri yaparken buluyorlar. Tüm bunlara son vermenin yolu önceliklerimizi belirleyip, önceliklerimize uyumlu hareket etmekten geçiyor. Önceliklerimizi belirlemek için ilk olarak hedeflerimizi netleştirmek gerekiyor. 

 

Bu doğrultuda kendimize şu soruları sorabiliriz:

 • Beni Tanımlayan Şeyler Nelerdir? 
 • Hayatımda Neler Önemli? 
 • Kimleri Seviyorum?
 • Beni Neler Mutlu Eder?
 • Beni Neler Mutsuz Eder?
 • Değerlerim Neler? 
 • Tutkularım Neler?
 • Kendimi 5 yıl İçinde Nerede Görmek İstiyorum?
 • Ne Tür Becerilerim Var?
 • Hayatımda Neleri Değiştirmeliyim? 
 • Hayatımda Neleri Korumalıyım?
 • Hedeflerime Ulaşmak İçin Hangi Seçeneklere Sahibim?

 

Hedeflerimizi belirleyip kendimize sorduğumuz sorulara yönelik cevapları yazıya döktüğümüzde, önceliklerimizi büyük ölçüde belirlemiş oluruz. Hayatımızı, sorulara vermiş olduğumuz yanıtlar doğrultusunda planlayarak yeni başlangıçlar için bir adım atabiliriz. Kendimizi tanıyıp sahip olduklarımıza değer vermeyi, iç sesimize odaklanmayı, kendi  ihtiyaçlarımıza önem vermeyi öğrenebilir ve başkalarının hayatında değil, kendi hayatımızda, başkaları için değil kendimiz için yaşamaya başlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.