Eylül 16, 2020

Neden Hayır Diyemiyoruz?

Hayır diyememek, sınır koyamamak, ayıp olur diye istenmeyen durumlara katlanmak ne kadar sık duyduğumuz yakınmalar, öyle değil mi? Neredeyse hepimizin çevresinde bu konularda zorluk yaşayan insanlar var. Hayır diyememek uğruna yaşadıkları sorunlar ise hayatlarının adeta bir parçası. Peki neden hayır diyemiyoruz? İstemediğimiz şeyleri yapmaya neden katlanıyoruz? Neden kendi ihtiyaçlarımıza değil, başkalarının ihtiyaçlarına yönelik yaşıyoruz? Sınırlarımızı çizerken neden bu kadar zorlanıyoruz hiç düşündünüz mü? 

 

Bu tür durumları açıklayan temel düşünceler;

  • Kaybetme korkusu
  • Çatışmadan kaçınma isteği
  • Sevilme ve onay alma ihtiyacıdır. 

 

Hayır diyememeye yol açan ve türlü sıkıntıları da beraberinde getiren bu temel düşünceler hiç de işlevsel değildir. Uzun vadede, hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Çünkü hayır diyemedikçe istemediğimiz şeyleri yapmak zorunda kalır ve kendimize öfke duyarız. İçten içe kendimize değer vermediğimizi hissederiz ve bunun sonucunda kendimize verdiğimiz değerle birlikte öz saygımız düşer. Geçiştirdiğimiz konular, üstünü kapattığımız sorunlar, sürekli ertelediğimiz öfke; biz hayır demeyi öğrenmedikçe büyür, büyür ve en olmadık anda patlar. Sonra ne mi olur? Haklıyken haksız duruma düşeriz ve tepkileri üzerimize çekeriz. Bunun üzerine daha da öfkelenir, haksızlığa uğramış hisseder, kendimizi ifade edemediğimizi, hep yanlış anlaşıldığımızı düşünürüz. Hayır dememeye devam ettikçe tüm bunları tekrar tekrar yaşarız. Öfkemizi kontrol edemeyiz, stres hayatımızın bir parçası haline gelir, kas ağrıları yaşarız, çabuk sinirleniriz, ilişkilerimizde olumsuzluklar yaşarız. Hayatımız çeşitli problemlerle çevrili bir kısır döngü haline gelir. Tek bir kelime uğruna: “Hayır…”

 

Hayır demek bizim için ne kadar zor? Hangi durumlarda, kimlere hayır derken daha az zorlanırız? Önce bunu belirlemek gerekir. Daha sonra, kolaydan zora doğru hayır diyebileceğimiz durumların listesini yapıp, en kolayından başlayarak hayır demeye karar verebiliriz.

 

Örneğin;

  1. Çocuğum okula gitmek istemediğinde hayır diyebilirim çünkü eğitimine devam etmesi gerekiyor.
  2. Satış danışmanının tavsiye ettiği ürünü almak istemiyorsam hayır diyebilirim çünkü o ürünü beğenmedim ve buna ihtiyacım yok.
  3. En yakın arkadaşım borç istediğinde hayır diyebilirim çünkü maddi olarak parlak bir dönemden geçmiyorum.

 

Şeklinde bir liste oluşturarak günlük hedefler belirleyebilir ve sırayla, kolaydan zora doğru bu maddeleri uygulayabiliriz. Hayır demeye başladığımızda, sandığımız gibi kötü durumlarla karşılaşmadığımızı görmek bizi rahatlatacak ve daha zor maddeleri uygulamamızı kolaylaştıracaktır.

 

Hayır demek, bizi sandığımız gibi bencil ve kötü biri yapmaz. İnsanlar, onlara hayır dediğimiz için bizi sevmekten vazgeçmez. Karşımızdaki kişiye hayır derken empatik cümleler kullanmayı denemek yanlış anlaşılmaların önüne geçeceği gibi, hayır demekte zorlanan kişiyi de rahatlatacak niteliktedir. “Eminim kötü bir gün geçiriyorsun, sana yardımcı olmayı çok isterdim ama hiç zamanım yok.” gibi.

 Unutmayın ki hayır demek değil, hayır sözcüğünü nasıl kullandığımız önemlidir ve tek bir kelime hayatınıza dokunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.