Ekim 23, 2020

Kusurluluk ve Utanç Duygusu 

Kusurluluk ve utanç duygusu; kişinin kendini hatalı, kötü, yetersiz veya değersiz hissetmesine neden olan, acı verici bir duygudur. Herhangi bir hata yaptığınızda, kendinizi bir süre için kötü hissetmeniz normaldir. Fakat bir hata yaptığınız için sizde eksik ya da yanlış bir şeyler olduğunu düşünmek, diğer insanlar kadar yeterli olmadığınız inancını taşımak, temelde kusurluluk duygusu ile ilgilidir. 

 

Bu duygu sizin bir parçanız olduğunda, yaşadığınız her sorunu, hatayı veya zorluğu kusurluluk ve utanç duygusunun beraberinde getirdiği temel inançlarla açıklamaya başlarsınız. Yaşadığınız her sıkıntının yetersizliklerinizden kaynaklandığını düşünürsünüz;

 • İşsizim çünkü aptal ve tembelim.
 • Beni terk etti, çünkü onu hak etmiyorum.
 • Benim gibi birini neden sevsin ki? 
 • Arkadaşım sadece bir şeye ihtiyacı olduğunda arıyor çünkü ben zor ve karamsarım.

 

Bu tür duygu ve inançlar genellikle erken çocuklukta başlar. Ebeveynleri ya da akranları tarafından kötü, çirkin, beceriksiz, başarısız olarak nitelendirilmiş ya da ihmal edilmiş, görmezden gelinmiş, belki de suçlanmış çocuklar; yıllar geçse de çocukken yaşadıkları bu duyguları sürdürürler. Yani yetişkinler olarak kötü şeyler olduğunda kendimizi suçlarız çünkü zaten kendimizi kusurlu hissederiz. Örneğin, eşinizin işsiz olmasından ya da sizi aldatmasından utanabilirsiniz. Oysa bunların hiçbiri sizin kontrolünüzde değildir veya sizin neden olduğunuz şeyler değildir, ancak kendinizde bir sorun olduğuna inandığınız için, bu deneyimleri eksikliklerinizin kanıtı olarak görürsünüz. Kendinizi suçlar, başkalarının da sizi suçlayıp yargılamasından korkarsınız.

 

Sorunlarınız hakkında konuştuğunuzda, yanlış inançlarınızı gerçekçi inançlarla değiştirdiğinizde, kendinize şefkat göstermeyi öğrendiğinizde kusurluluk ve utanç duygusundan kurtulabilirsiniz. İnsanlar yargılanmaktan korktukları zaman, sorunları hakkında konuşmayı bırakıp bunları küçültmeye, inkar etmeye, ihmal etmeye ve yalan söylemeye başlarlar. Ancak bu davranışları sürdürdükçe, yaşadıkları sorunları güvendikleri kişilerle bile paylaşmaktan kaçındıkça kusurluluk ve utanç duygusu daha da güçlenir.

Paylaşmadığınız duygular, sizi yardım istemekten, destek almaktan, anlaşılmaktan alıkoyar ve yalnızlaştırır. Kusurluluk ve utanç duygusunu azaltmak için bu konu hakkında konuşmaya karar verebilirsiniz. İlk adım olarak; kendinize karşı dürüst olmakla başlabilir ve dürüstlüğünüzü şefkatle karşılamayı deneyebilirsiniz. Değersiz hissettiğinizde, bu duyguya şefkatle yaklaşmayı ve kabul etmeyi seçebilirsiniz. Bu tutumları sürdürdüğünüzde, duygularınızı güvendiğiniz insanlarla daha fazla paylaşmaya başlayabilirsiniz.

 

Bunlarla birlikte, kusurluluk ve utanç duygusuna neden olan yanlış inançları da düzeltmek gerekecektir. Düşünceleriniz size doğru görünse de, muhtemelen çocukken size söylenen şeyler, görüşler, eski bilgiler, yarı gerçekler veya diğer gerçeklik çarpıtmaları üzerine inşa edilmiştir. Kötü, yanlış, yetersiz vb. olduğunuza yönelik inançlarınızı destekleyecek kanıt olup olmadığını araştırmak için kendinize bu soruları sormayı deneyebilirsiniz:

 • Bu inancın veya düşüncenin doğru olduğunu nasıl bilebilirim?
 • Bu inanç veya düşünce nerden kaynaklanıyor olabilir?
 • Tüm bunları desteklemeyen herhangi bir kanıt bulabilir miyim?
 • Bu bir fikir mi yoksa gerçek mi?
 • Bu inanç veya düşünce faydalı mı?

 

Kusurluluk ve utanç duygusu, size sevilmeye değer biri olmadığınızı söyleyebilir. Sevilebilir hissetmenin en iyi yolu, kendini sevmeye başlamaktır. Bunu sağlayabilmek adına;

 • Kendinizi yeni şeyler denemeye ve olumsuz düşüncelerinize meydan okumaya teşvik edebilir,
 • Bir hata yaptığınızda kendinizi rahatlatabilir,
 • Çabanızı fark etmek adına kendinize objektif yaklaşmayı deneyebilir,
 • Eğlenceli aktiviteler için zaman ayırmaya özen gösterebilir,
 • Destekleyici ve şefkatli insanlarla zaman geçirmeyi tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.