Şubat 8, 2021

Kendimize Şefkat Göstermek Neden Önemlidir?

Öz Şefkat

Arkadaşınız sizi arayıp kötü bir gün geçirdiğini söyleseydi, onu azarlar mıydınız? Peki bir hata yaptığını söyleseydi onun üstüne gitmeyi mi tercih ederdiniz? Yoksa ona her şeyin yoluna gireceğini ve herkesin hata yapabileceğini mi söylerdiniz? Muhtemelen, onu çuvalladığı için eleştirmek yerine, yarın daha iyi bir iş çıkarabileceğine dair güvence verirdiniz. Hepimiz zor zamanlardan geçen arkadaşlarımıza karşı şefkatli olmamız gerektiğini biliyoruz. Yine de çoğumuz, kendimize karşı aynı merhameti göstermekte başarısız oluyoruz. Kendimize şefkat göstermek başlangıçta zor olabilir. Ancak kendine şefkat sanatını öğrenmek tüm hayatımızı değiştirebilir.

 

Öz Şefkat Nedir?

Yazının başına geri dönecek olursak, zor durumda olan bir arkadaşınıza nasıl davranacağınızı düşünün. Muhtemelen, ona karşı sabırlı olursunuz. Belki, onu en iyi şekilde nasıl rahatlatabileceğinizi ve nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünürsünüz. Fakat biz bir hata yaptığımızda genellikle ne kadar kusurlu olduğumuzu düşünüp dururuz. Kendimize karşı diğerlerine olduğumuzdan daha sertiz! Öz şefkat, kendinize yardıma ihtiyaç duyan bir arkadaşınıza davrandığınız gibi davranmak anlamına gelir; şefkat ve anlayışla.

Öz şefkat, kusurlarımız için kendimizi affetmek ve kendimizi olduğumuz gibi kabul etmekle ilgilidir. Bu, zor durumlara karşı geçici bir çare olmanın ötesinde, benliğimize yönelik olumlu ve temel bir inancı içerir.

 

Kendimize Şefkat Göstermek Neden Zordur?

Peki, sevdiklerimize verdiğimiz şefkat ve anlayışı kendimize de göstermekte neden bu kadar isteksiziz? Bu isteksizlik, genellikle yaygın kültürel mesajların bir sonucudur. Çoğu kişi, büyük şeyleri başarmanın tek yolunun “kendini zorlamak” olduğunu öğrenmiştir. Bu zararlı ve doğru olmayan mesajlar, kendimize şefkat göstermemizi engelleyebilir.

 

Kendimize Şefkat Göstermek Neden Önemlidir?

Kendimize şefkat göstermek, sadece zorlu bir dönemden geçerken önemli değildir. Önemli olan, her zaman ve her durumda kendimize şefkatle yaklaşabilmektir. Elbette işler bizim için iyi gittiğinde bu durum kolaydır. Ancak en önemlisi, zor zamanlar karşısında öz şefkat geliştirmek ve uygulamaktır. Böylelikle, bir engelle karşılaştığımızda gerçekten neye değer olduğumuzu kendimize hatırlatmak daha da kolaylaşır. Herkesin öz şefkat yolculuğu benzersiz olacaktır. Ve unutmayın ki, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmamak da bir öz şefkat eylemidir.

Kendinize karşı daha şefkatli olmaya mı çalışıyorsunuz? Sürekli engellerle karşı karşıya olduğunuzu ve çok az ilerleme kaydettiğinizi mi hissediyorsunuz? Bazen uzman bir psikologtan yeni bir bakış açısı duymak, işleri tersine çevirmenize yardımcı olabilir.

Kendinize şefkat göstermenize nasıl yardımcı olabileceğim hakkında daha fazla bilgi isterseniz, lütfen çekinmeden bana ulaşın.

 

Sevgiler,

Uzman Klinik Psikolog İdil Ötken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.