Eylül 16, 2020

İlişkileri Güçlendirmek İçin Neler Yapılabilir?

Romantik ilişkiler hayatımız için büyük önem taşır. Herkes sorunsuz bir ilişki yaşamak, sevmek, sevilmek, anlaşılmak ve değer görmek ister. Bu arzular en temel ihtiyaçlarımızdandır. Paylaşmak, konuşmak, dertleşmek, birlikte eğlenmek, cinsel yakınlık yaşamak bizler için çok büyük motivasyon kaynaklarıdır. 

 

Romantik ilişkilerin haz ve mutluluk veren yanları olduğu kadar, acı veren yanları da vardır. Bir ilişkide çok çeşitli problemler yaşanabilir. İletişim kuramamak ve bu yüzden sürekli çatışmak en sık yaşanan ilişki problemlerinden biridir. Taraflardan biri ya da ikisi de duygularını ifade etmekten hoşlanmayabilir veya etkili iletişim ve sorun çözme becerilerine sahip olmayabilir. İletişim ve sorun çözme konusundaki beceri eksiklikleri kendini doğru bir şekilde ifade edememeye, çeşitli yanlış anlaşılmalara, uygunsuz ve ani gelişen çatışmalara sebep olur. Bazen çifler günlük hayatın hızlı temposunda kaybolurlar. Kişisel ya da ortak sorumluluklar nedeniyle birbirlerine vakit ayıramaz ve yavaş yavaş uzaklaşmaya başlarlar. İlişkilerinin heyecanı, daha sonra ise birbirlerine karşı olan ilgileri giderek azalır. Bazı çiftlerse aldatma, psikolojik ya da fiziksel şiddet gibi daha büyük ilişkisel problemler yaşar. 

 

Romantik ilişkilerimizi güçlendirmek, yakınlığı arttırmak, sorunlu bir ilişkiyi onarmak çoğu zaman mümkündür. Bir ilişkinin devam etmesi ve sorunların çözülmesi için iki tarafın da çabası gerekmektedir. İki taraf da ilişkiden beklentilerini birbirlerine karşı açık bir şekilde ifade etmeyi, bu beklentiler üzerinde tartışmayı ve ortak bir karar almayı deneyebilir. Bir ilişkiyi güçlendirmenin en önemli koşulu, çiftlerin ne olursa olsun birbirlerine zaman ayırmasıdır. Birlikte vakit geçirmek, sohbet etmek, bir şeyler paylaşmak ve tüm bunlar için zaman ayırmak en önemli koşuldur. Her gün olmasa bile, iki tarafın da keyif alacağı aktiviteler planlamak, birlikte eğlenebiliyor olmak çiftleri ilişkileri konusunda motive eder.

 

Çatışmadan uzak, doğru bir iletişim kurmak içinse çeşitli iletişim teknikleri denenebilir. Bu konuyla ilgili sandviç tekniği öğrenip kullanılabilir. İletişim kurarken empatik olmak, karşı tarafın  yaşadıklarını ve hissettiklerini anlamaya çalışmak, değer verdiğinizi hissettirmek ve destek olmak çiftler arasındaki bağı güçlendirir. Rahatsızlık veren davranışların/durumların üstünü kapatmak sadece anı kurtarır. Böyle durumlarda karşı tarafı suçlamadan, sakin bir ses tonuyla duygularınızdan bahsetmek, rahatsız olduğunuz tutumların size nasıl hissettirdiğini aktarmaya çalışmak işe yarayabilir. İletişim kurarken sen dili yerine, ben dili ile konuşmak kavgaların ve anlaşmazlıkların önüne geçer. Örneğin; “Bunu nasıl yaparsın, çok düşüncesizce davranıyorsun.” demek yerine “Bu durum beni çok üzüyor, kendimi değersiz hissediyorum.” gibi cümleler seçilebilir. Yan yanayken dokunmak, temas etmek, ilgi göstermek, takdir etmek, teşekkür etmek, karşı taraftaki sevdiğiniz özellikleri dile getirmek, hassasiyetlere ve farklılıklara saygı göstermek sağlıklı bir ilişki için en temel faktörlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.