Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travmatik yaşantılar; beklenmedik anda gelişen, bireyin güvenliğini ciddi ölçüde tehdit eden, çaresizlik, korku ve dehşet gibi duyguların eşlik ettiği, başa çıkılması zor yaşantılardır. Travma Sonrası Stres Bozukluğu travmatik bir yaşantının ardından oluşabilecek psikolojik bir rahatsızlıktır.

  • Doğal Afet
  • Cinsel İstismar
  • Şiddet
  • Trafik Kazası 
  • Savaş 

ve benzeri durumlara yönelik deneyimler yaşamış olmak, ya da böyle bir deneyime tanıklık etmek Travma Sonrası Stres Bozukluğuna neden olabilir. Örnek verecek olursak; bir kişi şiddet gördüğü için de, şiddete tanıklık ettiği için de Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşayabilir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşayan birey; travmatik bir durumun ardından aynı şeyleri tekrar yaşıyormuş gibi hisseder. Zihin rahatsız edici anılarla meşguldür. Travmaya yönelik anıları tekrar yaşıyormuş gibi flashbackler ve kabuslar ortaya çıkar. Travmayı hatırlatan uyaranlar tehdit olarak algılanır. Rahatsız edici anıları hatırlatan çeşitli aktivitelerden, insanlardan, mekanlardan kaçınma davranışı görülür. Birey tedirgin, ürkek ve öfkeli olabilir. Uyku bozuklukları ve odak problemi yaşayabilir. Kişi; travmatik anıya karşı kendini tehdit altında hisseder. Aynı durumu tekrar yaşama olasılığına karşı beklenti anksiyetesi söz konusudur. Travma Sonrası Stres Bozukluğuna güven problemleri, yetersizlik duygusu, güvensizlik, dünyanın tehlikeli bir yer olduğuna yönelik inançlar, kaybetmiş, önemsiz ve toplum dışı hissetme eşlik eder.

Travma Sonrası Stres Bozukluğunun tedavisinde bilişsel davranışçı terapi, EMDR ve imgesel maruz bırakma etkilidir. Danışan ile çeşitli teknikler ve nefes egzersizleri çalışılır. Psikoterapi süreci, ev ödevleri ile desteklenir.

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.