Sosyal Fobi

Sosyal fobi; sosyal ortamlarda ya da performans gösterilmesi beklenen durumlarda bireyin aşağılanmasına veya utanç duymasına sebep olabilecek bir davranış göstereceğine ilişkin belirgin ve engellenemeyen bir korku duymasıdır. Bu korku sonucunda oluşan kaçınma davranışları kişinin iş, sosyal ve özel hayatını güçleştirir.

Sosyal fobinin altında yatan en önemli unsur başkalarına rahatsızlık verme olarak adlandırılan, kişinin bağlı olduğu topluluğu küçük düşürme, topluluğa utanç getirme, topluluk

tarafından ret ve dışlanma kaygısını içerir. Sosyal fobinin en belirgin özelliği kaçınma davranışlarıdır. Birey korktuğu sosyal ortamlardan uzak durmaktadır.

Sosyal fobi görülen bireyler reddedilecekleri ya da utanılacak bir duruma düşeceklerine inandıkları ortama bir dizi olumsuz inanç ve beklenti ile girerler. Kişi fiziksel bir belirti ortaya çıkaracaktır (kızarma, terleme, kekeleme vb.), bu belirti fark edildiğinde herkes ona gülecek, ayıplayacak ve artık o ortamda istenmeyecektir.

 

Sosyal Fobide Görülen Bedensel Yakınmalar Arasında;

Çarpıntı,

Titreme,

Gerginlik,

Mide rahatsızlıkları

Ağız kuruluğu görülür.

 

Sosyal Fobide Görülen Tutumlar Arasında;

Yavaş, sessiz ya da çok hızlı konuşmak,

Söyleyeceğini zihninde prova edip doğru kelimeleri seçmeye çalışmak,

Yüzünü eliyle gizleme davranışlarını sık yapmak, yüzünü örten saç modelleri tercih etmek,

Kendinden ve duygularından bahsetmemek, görüşlerini, düşüncelerini ifade etmemek,

Topluluk önünde yemek yemekten, konuşmaktan, tek başına bir ortama girmekten kaçınmak,

Güvenli olduğuna inandığı bir kişiye ya da yere yapışmak,

Reddedici tutumlardan kaçınmak, istemediği durumlar söz konusu olsa da ortama uyum sağlamak adına sesiz kalmak,

Hiçbir zaman ortama tam anlamıyla dahil olmamak, dışarıda ve pasif kalmak gibi zorlayıcı durumlar vardır.

 

Tedavi edilmeyen sosyal fobi; okulda ve kariyerde başarısızlık, arkadaşlık kuramama, alkol kötüye kullanımı, depresyon ve intihar girişimleriyle sonuçlanabilir.

Sosyal fobinin tedavisinde sosyal kaygı semptomlarını azaltmak, korku ile ilgili abartılı düşünce ve duyguların kontrolünü sağlamak, korkulan durumlardan kaçınmayı azaltmak, kaygının oluşturduğu fizyolojik belirtileri engellemek, yaşam kalitesini iyileştirmek hedeflenir. Danışanla nefes egzersizleri çalışılır, sosyal beceri eğitimi verilir, bilişsel çarpıtmalarını ve gerçekle bağlantısı olmayan olumsuz inançlarını fark etmesi sağlanır. Kişinin yaşadığı olumsuz benlik algısına odaklanılır. Terapi sürecinde psikolog ile birlikte zorluk yaşanan olay ve durumlarla ilgili rol canlandırma egzersizleri ile süreç desteklenir.

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.