Fobiler (Özgül Fobiler)

Özgül Fobiler; bir nesne ya da durumun varlığına yönelik, veya böyle bir nesne/durum ile karşılaşılacak olma beklentisi ile başlayan aşırı, uygunsuz, belirgin ve sürekli korku olarak tanımlanabilir. 

 

Özgül Fobiler;

  • Hayvan ya da böceklere yönelik,
  • Fırtına, şimşek, gök gürültüsü, su, rüzgar, yüksek yerlere yönelik,
  • Kan, yara ve enjeksiyona yönelik,
  • Uçak, kapalı alanlar, asansör, araba, toplu taşıma araçlarına yönelik,
  • Kusma, nefessiz kalma, yüksek ses, hastalıklara yönelik olabilir.

 

Fobik nesne ya da durumla karşılaşma, kişide çoğu zaman ani kaygı ve panik tepkisine yol açar. Birey; korkusunun anlamsız ya da aşırı olduğunun bilincindedir fakat korktuğu durum ya da nesneden kaçınır ya da yoğun kaygı ya da sıkıntıyla buna katlanılır. Fobi yaşayan kişi korktuğu durum ya da nesne nedeni ile günlük hayatını sürdürmekte zorluk çekebilir. Özgül fobi yaşayan birey; korktuğu nesne veya durumun yol açacağı sonuçlardan çok, fobi geliştirdiği nesne ya da durumun kendisinden korkar. Kaçınma davranışları sık görülse de, bu tutum fobinin devam etmesine neden olur. Çünkü kaçınma davranışı devam ettikçe, kişi duyduğu aşırı korkunun gerçek dışı olduğunu deneyimleyemez. Fobiler genellikle çocukluktan gelen anne baba tutumları ile ortaya çıkar. Klasik koşullanma, gözlem ve öğrenme ile ilişkilidir. Bazen de fobik nesne ya da durumun olumsuz sonuçlarına yönelik durumlara tanık olmak da çeşitli fobilere neden olabilir. 

Özgül fobi tedavisinde bilişsel davranışçı terapi ile çalışılır. Fobi yaşayan bireye psikoeğitim verilir, kaygı yaratan durumlar ile bireyin duygu düşünce ve davranışlarına odaklanılır. Kaçındığı nesne ya da duruma aşamalı olarak maruz bırakma teknikleri uygulanır.

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.