Depresyon

Mutsuzluk, olumsuz gelişmelere karşı insanların verdiği olağan ve normal bir tepkidir. Mutsuzluk beklenenden uzun sürerse, koşulların güçlüğüyle uygunsuzsa ya da kişinin kontrolünün dışındaysa, çökkün duyguduruma ilişkin bir semptom olduğu düşünülür.

Duygudurum normal, yükselmiş ya da çökkün olabilir. Depresyonda duygudurumunun çökkün hali görülür. Depresyon, bir duygudurum bozukluğudur.

 

Çökkün duygudurum, enerji azlığı, eskiden yapmaktan zevk alınan şeylere yönelik ilginin ya da alınan zevkin kaybı depresyonun temel özellikleridir. Konsantrasyon azlığı, özgüven azalması, suçluluk duyguları, karamsarlık, kendine zarar verme ya da intihar düşünceleri, uyku düzeninde bozulma, iştah değişiklikleri ve cinsel istekte azalma diğer sık görülen belirtiler arasındadır. Kişi günlük hayatına devam ederken zorluk yaşar. Eskiden rutin olarak yaptığı işleri yapamaz hale gelir, işe gitmek zorlaşır, zaman yavaşlar, gelecek anlamsızlaşır,

dünya daralır, kendini suçlama hakimdir. Kişi kendini yalnız, çaresiz ve umutsuz hisseder.

 

Depresyon tedavisinde depresyonun nedenleri konusunda psikoeğitim verilir, danışana duygu-davranış ilişkisi aktarılır. Depresyonun bilişsel modeli açıklanır. Otomatik düşünceler sorgulanır, olumsuz inançlar ve bilişsel çarpıtmalar incelenir. Haz ve başarı yaşantılarını arttırmaya yönelik etkinlikler planlanır. Ev ödevleri ve çeşitli tekniklerle süreç desteklenir. Olumsuz duygusal tepkinin bilişsel temeli zayıflatıldıkça depresyon da azalacaktır.

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.