Bulimia Nevroza

Bulimia Nevroza; aralıklarla devam eden aşırı yemek yeme isteği ile, tıkınırcasına yeme davranışı, yemek yerken kontrolden çıkma, tıkınırcasına yeme davranışından sonra kilo almamak için kusma, laksatif kullanımı, aşırı egzersiz yapma, katı diyet programları uygulama gibi uygunsuz davranışların eşlik ettiği bir yeme bozukluğudur. Bulimia Nevroza hastalarında benlik değeri, vücut şekli ve kilo ile bağlantılıdır. Bu nedenle kilolarını katı bir şekilde kontrol etmeleri gerektiğine inanırlar.

Birey; tıkınırcasına yeme davranışından kaynaklanan suçluluk duygusunu kusma ile azaltmış olsa da, kusma davranışı tokluk hissinin kaybına neden olur. Tıkınırcasına yeme ve kusma davranışları; kişinin benlik saygısının düşmesine yol açar. Bu durum ise kilo ve beden ile aşırı ilgilenmeyle birlikte, tıkınırcasına yeme ve kusma davranışlarının tekrarlanmasına sebep verir.

Bulimia Nevrozada Görülen Temel Şemalar;

  • Kusurluluk
  • Duyguları Bastırma
  • Başarısızlık
  • Yetersiz Öz Denetim şemalarıdır.

Kusma davranışını en iyi açıklayan inancın kusurluluk olduğu, tıkınırcasına yeme davranışının ise duyguları bastırma inancını yordadığı düşünülmektedir.  Bu açıdan bakıldığında, tıkınırcasına yeme davranışı katlanılamayan duyguları ödünler, kusma ise rahatsız edici bilişlerden kaçınma işlevi görür.

Bulimia Nevroza tedavisinde danışanın kilosu ve vücudu ile ilgili olan olumsuz inanç ve düşünceleri, olumlu ve gerçekçi düşünceler ile değiştirmek hedeflenir. Danışan ile; tıkınırcasına yeme, kusma, katı diyet uygulama ya da aç kalma gibi davranışları normal yeme alışkanlıklarına dönüştürmeye yönelik çalışılır. Sorunun sürmesine neden olan inanç, değerler ve düşüncelere odaklanılır. 

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.