Eylül 16, 2020

Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

İletişim; duygu, düşünce, bilgi ve haberlerin, çeşitli biçim ve yollarla karşılıklı olarak aktarılması olarak tanımlanabilir. İletişim kurmak, geçmişten bugüne hayatımızın her alanında ve her anında var olan bir ihtiyaçtır. İlk insanlar beden diliyle, mağaralara çizdikleri resimler aracılığıyla iletişim kurmaya başlamış ve iletişim yollarını zamanla geliştirmişlerdir. Çünkü insan, doğası gereği iletişim kurmak ister. İletişim tüm insanlar için bu kadar önemli ve gerekliyken, çoğu kişi farkında olmasa da çeşitli iletişim problemleri yaşar ve bu nedenle mesleki & sosyal hayatta birtakım çatışmalar meydana gelir. Etkili iletişim kurma becerisi; kendimizi doğru ifade etmek, insanlarla daha iyi ilişkiler geliştirmek, yanlış anlaşılmaların ve çatışmaların engellenmesi açısından oldukça önemli ve gereklidir.

İletişim konusunda aklımızda bulundurmamız gereken ilk şey; ne söylediğimizin değil, neyi nasıl söylediğimizin önemli olduğudur. Çünkü iletişimin yönü kullandığımız üsluba göre belirlenir; ya çatışır, ya da uzlaşırız. Kullandığımız üslup, vermek istediğimiz mesajdan daha önemli ve daha etkilidir. Günümüzde, etkili iletişim kurma becerisine yönelik geliştirilen birçok teknik mevcuttur. Bu tekniklerden biri Sandviç Tekniği olarak adlandırılır. Karşımızdaki kişiye rahatsız olduğumuz bir şeyi söylemek istediğimizde Sandviç Tekniğini kullanarak karşı taraf ile çatışmadan, kırmadan doğru mesajı verebiliriz.

Sandviç Tekniği 3 Aşamadan Oluşur:

1. Aşama: Karşı tarafta gördüğümüz olumlu bir özelliği söylemektir. Olumlu özellik sadece davranışa yönelik olmak zorunda değildir. Giyilen kıyafet ya da saç modeli ile ilgili olumlu şeyler de söylenebilir. Bu adım sayesinde karşı taraf, eleştiri karşısında kendisini savunma ihtiyacı hissetmeyecektir.

2. Aşama: Asıl söylemek istediğimizi mesajı kırıcı olmadan, sınırı aşmadan vermektir. Fakat 1. Aşamadan 2. Aşamaya geçerken ”ama” bağlacı ile bir geçiş yapmamak gerekir. Çünkü bir cümlenin sonunda ”ama” bağlacı kullanırsak söylediğimiz ilk cümlenin önemi azalır. 

3. Aşama: Pozitif geri bildirimle sonlandırma aşamasıdır. 1. aşamadaki gibi olumlu ve motive edici sözler söylenebilir.

 

Örnek:
İşlerini çok özenli ve dikkatli yapıyorsun, bu konuda gösterdiğin çabayı takdir ediyorum. Bu durum bazen işlerin gecikmesine neden olabiliyor. Sen çok iyi bir çalışansın, bu konuya da dikkat edersen daha iyi bir performans sergileyeceğine eminim.

Vermek istediğimiz mesajı direkt olarak söylemek yerine, sandviç tekniğini kullanarak üç aşamalı olarak verdiğimizde, karşı taraf bizim objektif olduğumuzu, olayın hem olumlu hem de olumsuz yönünü gördüğümüzü düşünür. Yapıcı bir eleştiri yaptığımızı kabul eder ve asıl söylemek istediğimiz mesajı değerlendirmeye alır. Çoğu insanın direkt eleştiriyi kabul etmekte zorlandığını düşünürsek, Sandviç Tekniği oldukça işe yarayan bir iletişim tekniğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.