Ekim 25, 2020

Eleştiriye Katlanamamak

Eleştiri, bazı kişiler için kusurlarının açığa çıkması demektir. Bu kişiler, sahip olduklarını düşündükleri kusurları gizlemek ve bastırmak için o kadar çok çabalarlar ki, herhangi bir olumsuz yorum onlar için son derece acı vericidir.

Bazı insanlar en ufak eleştiriyi bile içselleştirebilir ve bunun gerçek olduğuna derinden inanabilir. Eleştiri karşısında değersiz hissedebilir, ağlayabilir, hatta bu yüzden bütün günleri berbat geçebilir. Eleştiriye karşı duyarlı olan bazı insanlar ise, hissettikleri olumsuz duyguları öfke ve saldırganlık göstererek, başkalarını sürekli eleştirerek telafi etmeye çalışabilir. 

Unutmamalıyız ki, eleştiri hayatın bir gerçeğidir. Herhangi bir şey yapacaksak, eleştiri alma riskini göze almışız demektir. Bununla birlikte, eleştirilmemek adına birçok şeyi yapmaktan vazgeçmek eleştiri ile başa çıkmak için ideal bir strateji değildir. Her şey biraz risk içerir ve alacağımız her risk, olumlu ya da olumsuz sürprizlere gebedir. Hayatımızın her anında eleştiriden kaçamayacağımızı düşünürsek, eleştiriyle başa çıkmayı öğrenmemiz gerekiyor demektir.
 

 

Eleştiri İle Nasıl Başa Çıkılır?

  1. Öncelikle durun ve düşünün: Sizi eleştiren kişiye ve onun fikirlerine değer veriyor musunuz? Genel olarak baktığınızda, bu kişininin size karşı tutumu nasıl? Düşünceleri sizin için önemli mi? Yakın bir arkadaşınızın ya da aile üyenizin eleştirisi, kimliği bilinmeyen bir yabancının eleştirisinden daha önemlidir.
  2. Bu ne tür bir eleştiri? Bazı eleştiriler saldırgan, bazı eleştiriler ise yapıcıdır. Yapıcı eleştiri; size karşı yöneltilen kişisel bir saldırı değildir. Size yardımcı olmak üzere dile getirilmiştir.
  3. Eleştiriyi objektif bir şekilde analiz etmeye çalışın. Bu kişi haklı olabilir mi? Eğer haksız bir eleştiri olduğuna eminseniz bu konunun üzerinde durmayın ve güçlü yönlerinize odaklanın. Unutmayın ki bazı saldırgan eleştiriler, karşınızdaki kişinin güvensizliğinin, kıskançlığının veya mutsuzluğunun bir yansıması olabilir.
  4. Duygularınızla savaşmadan onları kabul etmeyi deneyin. Duygularınızı inkar etmek ya da bastırmak size yardımcı olmayacaktır. Duygularınız hakkında konuşun, duygularınız hakkında yazı yazın.
  5. Kendinize şefkat gösterin. “Bu eleştiri canımı yaksa da beni tanımlamıyor” gibi sözlerle kendinizle konuşmayı deneyin. 
  6. Yeniliğe, değişime ve öğrenmeye açık olmak size birçok yönden fayda sağlayacaktır. Eleştirilerin olumsuz noktalarına odaklanmak yerine, bu durumu kendinizi geliştirmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz.

 

Sizin ne kadar değerli olduğunuz kaç kişinin sizi sevdiğiyle, işinizle ya da seçimlerinizle ilgili değildir. Önem verdiğiniz kişilerden gelen geri bildirimlere açık olmaya çalışın. Aynı anda herkesi memnun etmenin mümkün olmadığını da unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.