Eylül 16, 2020

Cinsel Kimlik ve Cinsel Yönelim

Cinsiyet; biyolojik etmenlerle belirlenir. Cinsiyet kimliği; bireyin kendisini hangi cinsiyette hissedip tanımladığı ve başkaları tarafından nasıl tanımlanmak istediği ile ilişkilidir. Cinsiyet kimliğimiz,doğumda bize atanmış (biyolojik) cinsiyetimizle paralel olabilir veya olmayabilir. Cinsel yönelim ise;belli bir cinsiyetteki bireye karşı duyulan romantik ve cinsel çekim olarak tanımlanmaktadır. Eşcinsellik; aynı cinsiyetten iki birey arasındaki cinsel ve/veya duygusal çekimi, biseksüellik; kişinin hem kendi cinsiyetinden hem de karşı cinsten bireylere karşı hissettiği romantik ve cinsel çekimi, heteroseksüellik ise cinsel ve romantik olarak karşı cinsiyeten bireylere duyulan çekimi ifade eder. Travesti, karşı cinsin davranış ve rollerini üstlenmekten hoşlanan birey olarak tanımlanırken, transseksüel bireyler ise, cinsiyetlerini değiştirmeleri, ruhsal ve bedensel olarak karşı cinsiyete sahip olmaları gerektiğini düşünen bireylerdir.

 

Toplumumuzda cinsel kimlik ve cinsel yönelim ile ilgili birtakım yanlış inançlar mevcuttur. Cinsel kimlik ve cinsel yönelim bir bozukluk/hastalık değildir. Bu nedenle tedavisi de yoktur. Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) 1973 yılında, Dünya Sağlık Örgütü ise 1990 yılında eşcinselliğin hastalık olmadığını açıklamıştır. Ruh sağlığı alandaki bazı kişiler, kendi ahlaki değerlerinin etkisi altında kalarak onarım terapisi adı altında bir uygulama sunmaktadır. Bu uygulama; cinsel yönelimi değiştirmeye değil, baskılamaya yöneliktir ve uzun vadede onarılmaz psikolojik yaralara sebep olduğu görülmüştür. Onarım terapisi ve benzer uygulamaların hiçbir etik yanı olmadığı gibi, bilimsel bir dayanağı da yoktur.

 

LGBTİ+ bireyler; gerek toplumsal ön yargılar nedeni ile kabul problemi yaşayan aileleri tarafından, gerekse toplum tarafından baskı, ayrımcılık, dışlanma ve şiddete maruz kalabilmekte, bu nedenle değersizlik duyguları ve öz güven problemleri yaşayabilmektelerdir. Bireylerin bu alanda yaşadığı zorluklar çeşitli psikolojik rahatsızlıklara, kimi zaman ise intihar düşüncelerine sebep olabilmektedir. Bu durumda LGBTİ+ bireylerin ve ailelerinin yaşadıkları zorluklara yönelik, bilimsel teknikler ışığında psikolojik destek almaları önerilir.

 

Kaynak: TODAP. (2017). Psikologlar İçin LGBTİ‟lerle (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) Çalışma Kılavuzu. İstanbul: Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği (TODAP).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

error: UYARI: İçerik Kopyalama Yasaktır.